شناسایی جنایتکاران با میکروبیوم روده...!!!!!

تحقیقات جدید دانشمندان مدرسه بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد می‌توان از باکتری‌های روده به عنوان نوعی ابزار پزشکی قانونی برای تشخیص ماهیت افراد استفاده کرد.  

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، انسان‌ها دارای مشخصه‌های زیادی مانند اثرانگشت، چشم‌ها و موی منحصر‌به‌فرد هستند که تمایزدادن آن‌ها از یکدیگر را آسان می‌کند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد باکتری‌هایی که در بخش‌های مختلف بدن زندگی می‌کنند نیز منحصر‌به‌فرد هستند و این موضوع به دانشمندان در شناسایی اشخاص از میان صدها نفر کمک می‌کند.

محققان دانشگاه هاروارد الگوریتمی را برای بررسی نوع و تعداد باکتری‌های موجود در فضولات، بزاق و پوست 250 شرکت‌کننده انسانی خلق کردند.

آن‌ها سپس طی چندین ماه، از داده‌های اولیه حاصل از نمونه‌موردی‌های جمع‌آوری‌شده استفاده کردند و دریافتند باکتری‌های یک فرد در طول بازه زمانی یک ساله ثابت بود؛ این موضوع فرد را به آسانی قابل‌شناسایی می‌کند.

در این میان، میکروبیوم روده بسیار قابل‌اعتماد بود و به دانشمندان امکان شناسایی بیش از 80 درصد شرکت‌کنندگان حاضر را یک سال پس از این که نمونه اولیه گرفته شده بود، فراهم کرد.

توانایی شناسایی افراد مبتنی بر باکتری‌های پوست، فضولات و بزاق می‌تواند دریچه جدیدی را به روی پزشکی قانونی باز کند.

علاوه بر این، دانشمندان معتقدند این یافته‌ها راه را برای بررسی زیست‌بوم انسان‌ها در درازمدت هموار می‌کند و درک آن‌ها از چگونگی سالم‌ماندن بدن توسط میکروبیوم را افزایش می‌دهد.

جزئیات این مطالعه در مجله PNAS ارائه شد.